Będzie więcej przystępnych cenowo mieszkań w okolicach Warszawy. Spółka SIM KZN Mazowsze Centrum oficjalnie rozpoczęła działalność.

18 maja br. w Urzędzie Gminy Wieliszew podpisany został akt notarialny powołujący do życia trzecią  w województwie mazowieckim Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Wspólnikami – założycielami Spółki SIM KZN Mazowsze Centrum zostało 10 gmin z województwa mazowieckiego (Grodzisk Mazowiecki, Kozienice, Grójec, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żabia Wola, Serock, Wieliszew, Nasielsk, Maków Mazowiecki) oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Szacunkowe plany inwestycyjne spółki wynoszą co najmniej 1200 mieszkań.

W dniu podpisania umowy, KZN wniósł aportem do spółki nieruchomość położoną w Wieliszewie przy ulicy Kościelnej. Na działce usytuowanej w obrębie ewidencyjnym nr 17, o numerach 44/157 i 44/147 i łącznej powierzchni ponad 61 tys. mkw., może powstać 410 mieszkań o średniej wielkości 52 mkw. Lokale mieszkalne wybudowane zostaną w ramach jedenastu trzykondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Rozpatrywana nieruchomość została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Grunty pod budowę inwestycji w pozostałych gminach, które przystąpiły do SIM-u są obecnie przygotowywane do wniesienia ich aportem do spółki.

Cieszymy się, że kolejne samorządy zdecydowały się przystąpić do programu SIM. To pokazuje jak duży jest obecnie deficyt tanich i dostępnych mieszkań. Będziemy dążyć do tego, by w SIM-ach znalazła się co druga gmina w Polsce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jednym z najważniejszych założeń programu jest przeciwdziałanie depopulacji gmin poza dużymi ośrodkami miejskimi – powiedział Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban. – Zainteresowanie samorządów programem wciąż rośnie. Nie bez znaczenia jest fakt olbrzymiej pomocy finansowej oferowanej na ten cel przez państwo. Każda gmina, która zdecyduje się przystąpić do SIM otrzymuje 3 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Dodatkowo, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35% kosztów inwestycji. W banku BGK mamy również specjalnie dedykowany, niskooprocentowany kredyt – bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM – podkreślił Prezes KZN.

Chciałbym podziękować i pogratulować Wójtowi Wieliszewa, że podjął się tak dużej inwestycji, bo ponad 400 mieszkań to jest potęga. Myślę, że to jest ogromne zrozumienie samorządu Wieliszewa dla tego, co nazywamy przewagą konkurencyjną. (…) Posiadanie możliwości zaoferowania mieszkania to ogromna przewaga konkurencyjna. Dzisiaj rząd zjednoczonej prawicy uruchomił program, który realnie zaczyna działać – on działa i te mieszkania powstaną – zauważył Poseł Arkadiusz Czartoryski.

Gmina Wieliszew jest trzecią najszybciej rozwijająca się gminą w Polsce. Rokrocznie przybywa ponad tysiąc mieszkańców, ogromnie nas to cieszy, ale również jest to dla gminy duże wyzwanie. Dlatego też przystąpienie gminy Wieliszew do projektu SIM jest odpowiedzią na potrzeby naszych mieszkańców – mówił Paweł Kownacki, Wójt Gminy Wieliszew. – Ten projekt nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, z pewnością jednak pomoże wielu młodym rodzinom stworzyć „własne m” w wymarzonym miejscu, które wybrali do życia – dodał.

Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już przeszło 300 gmin, które będą budować ponad 27 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu.  W najbliższym czasie powstaną kolejne SIM-y, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem wideo:

Język | Language
Skip to content