Jakiej przestrzeni publicznej potrzebują nowoczesne miasta? O tym m.in mogliśmy usłyszeć podczas dzisiejszej debaty w Mikołajkach

Miasta intensywnie zabudowują się nowymi inwestycjami biurowymi i mieszkaniowymi, wykazując tendencje do zajęcia przestrzeni publicznej. Wszystko to wpływa na obraz współczesnego miasta – i często jest to obraz kontrowersyjny. Jak planować i budować, by inwestycje pozytywnie wpisywały się w obraz miasta nowoczesnego i funkcjonalnego? O tym m.in. mówił dziś Prezes KZN Arkadiusz Urban podczas udziału w w debacie pt. Jakiej przestrzeni publicznej potrzebują nowoczesne miasta, która odbyła się w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Zrównoważony rozwój jest tutaj podstawą. Bez niego skazujemy samorządy na konieczność radzenia sobie samemu z problemami związanymi z infrastrukturą i mieszkalnictwem, co z założenia jest szkodliwe i niewydolne. Transport publiczny jest w Warszawie niewydolny, nie dlatego, że Warszawiacy szukają teatru, kina czy innych atrakcji, tylko chcą zawieźć dzieci do szkoły i dojechać do pracy. To nie jest problem wyłącznie warszawski, choć w stolicy jest on szczególnie widoczny – powiedział Prezes Arkadiusz Urban.

Nie odkrywamy Ameryki mówiąc o tym, ze miasto musi być przyjazne dla mieszkańców. Dziś mamy inne wyzwania niż w czasach, gdy dzisiejsze miasta powstawały i były projektowane. Nie zmienia to faktu, że można te miasta racjonalnie rozwijać – dodał Prezes KZN.

Arkadiusz Urban zwrócił także uwagę na to, jak ważne jest by do każdej inwestycji mieszkaniowej podchodzić w sposób kompleksowy:

Mamy szereg rozwiązań prawnych, które składają się nam na formy budownictwa mieszkaniowego. Dziś mamy budownictwo społeczne, którym jako KZN się zajmujemy, współpracujemy już z 300 gminami w Polsce, dążymy do tego, aby co druga gmina była członkiem SIM. Infrastruktura, mała architektura i tereny zielone są nieodłącznym elementem projektowania nowoczesnych osiedli. My nie budujemy dla zysku, dzięki czemu nie musimy wyciskać z metra kwadratowego wszystkiego, co się da. Sytuacja rynkowa zmusi deweloperów do tego, aby dostosowali się do wprowadzanej przez nas nowej jakości w przestrzeni mieszkalnej – wyjaśniał w swoim dzisiejszym wystąpieniu Prezes Arkadiusz Urban.Język | Language
Skip to content